Logo 195x121

 یو پی اس پرسو

دستورالعمل نگهداری، شارژ و دشارژ باتری‌های سیلد اسیدی:

باتری‌های سیلد اسیدی از خاصیت نگهداری ظرفیت شارژ بسیار خوبی برخوردار می‌باشند که این امر به دلیل کم بودن دشارژ داخلی آنها می‌باشد (3% کاهش ظرفیت شارژ به ازای هر ماه در دمای 25) ولی می‌بایست از نگهداری طولانی مدت آنها در انبار که باعث دشارژ بیش از حد باتری می‌شود خودداری نمود.

بهترین حالت نگهداری باتری‌ها قرار داشتن آنها در وضعیت شارژ، نگهداری با ولتاژ حدود 13.8-13.6 ولت در دمای 25 می باشد که به ازای هر یک درجه سانتیگراد افزایش دما ولتاژ مذکور 18 میلی ولت کاهش می‌یابد. حداکثر تعداد شارژ و دشارژهای یک باتری در صورتی که در هر بار 100% دشارژ شود، حدود 300-320 بار و در صورتی که در هر بار 50% دشارژ شود، حدود 600 بار می‌باشد.

برای نگهداری باتری به نکات زیر توجه شود:

  • باتری در محل خشک و خنک نگهداری شود.
  • باتری در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.
  • باتری در نزدیکی وسایل گرم کننده قرار نگیرد.
  • ولتاژ باتری حداکثر هر 3 ماه یکبار کنترل شود.
  • هنگام جا به جایی (حمل و نقل) دقت شود که از ضربه خوردن به باتریها جلوگیری گردد.
  • در صورت ورود باتریها در زمانهای مختلف به انبار، اولویت در خروج آنها جهت مصرف در نظر گرفته شود.
ادامه مطلب...
Images 1

فناوري نانو :

واژه نانو یک کلمه یونانی است به معنای کوتوله. یک نانومتر (1nm) معادل با یک میلیاردم متر می باشد که 4 برابر قطر یک اتم و 80000 بار کمتر از ضخامت موی انسان است. مهندسی و طراحی در مقیاس مولکولی اولین بار(سال 1954) توسط ریچارد فاینمن (R.Feynnman)مطرح شد که برنده جایزه نوبل فیزیک گردید. در واقع ایده آقای فاینمن این بود که می توان به کمک ماشینهای کوچک ماشینهای  کوچکتر ساخت سپس این کاهش اندازه را تا سطح خود اتمها ادامه داد.

 فناوری نانو از دیدگاه موسسه ابداعات نانو تکنولوژی آمریکا و پژوهشگاه نانو در انگلستان، عبارت است از تحقیق، جستجو و کاوش در سطوح اتم ها ومولکولهای مواد در محدوده 1 تا 100 نانو متربه شرطی که بتوانند نقش مهمی در خواص مواد ایجاد کنند.

 

به کمک فناوری نانو می توان اتم ها و مولکولها را به دلخواه چیدمان کرد تا به ماده مورد نظر با خواص ویژه نائل شد.  با ایجاد نانو ساختارها امکان تغییر خواص ذاتی مواد از جمله دمای ذوب،خواص مغناطیسی ، رنگ ... وجود دارد.به عبارتی همان گونه که در طبیعت ، تعدادی مولکول در کنار هم قرار گرفته اند تا یک جسم بوجود آید در فضای نانو تکنولوژی تعدادی ذره در حد نانومتر(نانو ذرات) با هم دیگر جمع شده اند تا ماده ای را بوجود آورند. البته صرف ریز بودن ذرات کافی نیست بلکه مهم این است که ماده حاصل دارای خواص مورد نظر نیز باشد.

ادامه مطلب...
Images

فناوري نانو مقاله دوم :

فناوری نانو یا نانوتکنولوژی رشته‌ای از دانش کاربردی و فناوری است که جستارهای گسترده‌ای را پوشش می‌دهد. موضوع اصلی آن نیز مهار ماده یا دستگاه‌های در ابعاد کمتر از یک میکرومتر، معمولاً حدود ۱ تا ۱۰۰ نانومتر است. در واقع نانو تکنولوژی فهم و به کارگیری خواص جدیدی از مواد و سیستمهایی در این ابعاد است که اثرات فیزیکی جدیدی - عمدتاً متاثر از غلبه خواص کوانتومی بر خواص کلاسیک - از خود نشان می‌دهند. فناوری نانو موج چهارم انقلاب صنعتی، پدیده‌ای عظیم است که در تمامی گرایش‌های علمی راه یافته واز فناوریهای نوینی است که با سرعت هرچه تمام تر درحال توسعه می‌باشد. از ابتدای دهه ۱۹۸۰ میلادی گستره طراحی و ساخت ساختمانها هر روزه شاهد نوآوری‌های جدیدی در زمینه مصالح کارآمدتر و پربازده‌تر در مقاومت، شکل پذیری، دوام و توانایی بیشتر نسبت به مصالح سنتی است. نانوفناوری یک دانش به شدت میان‌رشته‌ای است و به رشته‌هایی چون مهندسی مواد، پزشکی، داروسازی و طراحی دارو، دامپزشکی، زیست‌شناسی، فیزیک کاربردی، ابزارهای نیم رسانا، شیمی ابرمولکول و حتی مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی شیمی نیز مربوط می‌شود. تحلیل گران بر این باورند که فناوری نانو، زیست فناوری (Biotechnology) و فناوری اطلاعات (IT) سه قلمرو علمی هستند که انقلاب سوم صنعتی را شکل می‌دهند. نانو تکنولوژی می‌تواند به عنوان ادامهٔ دانش کنونی به ابعاد نانو یا طرح‌ریزی دانش کنونی بر پایه‌هایی جدیدتر و امروزی‌تر باشد.

ادامه مطلب...